Na czym polega zabieg depilacji laserowej

Depilacja laserowa staje się ostatnio coraz popularniejsza. Ceny depilacji laserowej są w tej chwili też bardzo atrakcyjne. Dlatego też warto temu zabiegowi przyjrzeć się nieco bliżej. Czym w związku z tym jest taka depilacja i czy rzeczywiście jest to zabieg tak skuteczny, jak się wielu może wydawać? Jako że pomocy w tej kwestii najlepiej szukać u źródła działanie takiego sprzętu sprawdziliśmy w jednym z gabinetów depilacji laserowej w Rzeszowie.

Jaka depilacja laserowa?

Na rynku mamy kilka rodzajów zabiegów ogólnie zaliczanych do fotodepilacji, czy depilacji przy użyciu energii świetlnej. Depilacja może być wykonywana przy pomocy urządzenia wykorzystującego laser lub lampę określaną jako Intense Pulse Light w skrócie IPL. Powszechnie jednak określa się wszystkie te rodzaje zabiegów mianem depilacji laserowej, co powszechnie przyjęło się w praktyce salonów kosmetycznych i klientów.

Energia cieplna

Wspominając o takim zabiegu, przede wszystkim trzeba odnieść się tutaj do tego, że taka fotodepilacja polega na wykorzystaniu wiązki światła, która następnie przeistacza się w energię cieplną. Dokładnie wygląda to w ten sposób, że włos w którym zawarta jest melanina pochłania energię świetlną. Następnie energia ta zostaje rozproszona w pobliskich tkankach. Ciepło to dociera do mieszka włosowego. W skutek tego mieszek i komórki które tworzą nowy włos ulegają uszkodzeniu, a ostatecznie obumierają. W wyniku tego włosy wypadają, a nowe nie wyrastają już w ich miejscu. Co ważne ta metoda depilacji laserowej działa tylko na włosy w fazie wzrostu, ponieważ tylko w fazie wzrostu włos jest połączony z macierzą włosa co umożliwia jest trwała uszkodzenie i zapobiega ponownemu odrodzeniu włosa. W zależności od użytego źródła światłą, a co za tym idzie długości fal świetlnych mamy zabieg może być bardziej lub mniej skuteczny w zależności do koloru włosów i karnacji skóry.

Jak depilacja laserowa wygląda w praktyce?

Podczas zabiegu do depilowanego miejsca przykładana jest głowica zabiegowa, w której znajduje się źródło świata. Obejmuje ona zazwyczaj obszar skóry od kilku do kilkunastu centymetrów kwadratowych. Następnie urządzenie generuje impuls świetlny. Odczujemy go zazwyczaj w postaci ciepła, możemy też czuć ból jako skutek jego działania. Zabieg jest wykonywany w specjalnych okularach, aby chronić nasz wzrok, ale możemy przez nie zobaczyć także częściowo rozbłysk światła w miejscu styku głowicy ze skórą. Mimo wszystko warto jednak nie patrzeć w miejsce błysku światła, tak aby nasz wzrok był maksymalnie dobrze chroniony. W trakcie depilacji jednej partii wykonywanych jest od kilku do kilkudziesięciu impulsów świetlnych, tak aby pokryć działaniem światłą cały depilowany obszar. Różne urządzenia do depilacji wymagają innego pokrycia skóry impulsami światła. Najczęściej skóra otrzymuje jeden impuls, a poszczególne obszary naświetlania pokrywają się nieznacznie lub wcale. Są też urządzenia, w których wymagane jest podwójne naświetlenie każdego z obszarów. Wszystko zależy od użytej technologii i jest specyficzne dla danego urządzenia.

Chłodzenie głowicy urządzenia

Głowica urządzenia do depilacji laserowej posiada chłodzenie. W praktyce używane są bardzo różne systemy chłodzenia, które mogą wykorzystywać powietrze, wodę, specjalne płyny, lub ogniwa chłodzące. Z naszego punku widzenia, użyta technologia ma drugorzędne znaczenie. Ważne jest aby ostatecznie głowica urządzenia została skutecznie schłodzona. W praktyce temperatura głowicy na styku ze skórą wynosi od 6 do 20 stopni Celsjusza. Niższa temperatura pozwala uzyskać dodatkowy efekt znieczulenia i ogranicza ból który może wystąpić podczas zabiegu.

Czas trwania depilacji laserowej

Depilacja laserowa jest zazwyczaj zabiegiem szybkim. Czas trwania depilacji zleży przed wszystkim od partii ciała którą depilujemy oraz od urządzenia, którym wykonywany jest zabieg. Depilacja małych partii takich jak wąsik czy broda nie zajmuje zazwyczaj więcej niż jedną, maksymalnie dwie minuty, niezależnie od użytego urządzenia. W przypadku partii ciała średniej wielkości takich jak pachy czy bikini czas depilacji jest też nie wiele dłuższy, może wynosić od 2 do 10 minut w przypadku najwolniejszych urządzeń. Duże partie takie jak łydki i uda mogą zająć dłuższy czas od 15 do 45 minut. Zabieg może znacznie się wydłużyć w przypadku kiedy podczas jednej wizyt depilujemy kilka partii np. całe nogi, pachy i bikini. Wtedy czas trwania zabiegu może ulec wydłużeniu nawet do jednej lub nawet dwóch godzin.

Liczba zabiegów

Odnieśmy się jeszcze do liczby zabiegów depilacja laserowej. Otóż zazwyczaj dla otrzymania najlepszych wyników trzeba wykonać serię od czterech do ośmiu zabiegów w odstępie od trzech do sześciu tygodni. Wówczas efekty takiej depilacji laserowej są najlepsze, a niechciane owłosienie będzie już tylko historią. Często w przypadku wykupienia całej serii depilacja cena zabiegów może być znacznie niższa.

Wydaje się w związku z tym, że w najbliższych latach taka forma depilacji laserowej będzie zyskiwała na popularności. Jako że coraz większą wagę przykładamy do jakości takich zabiegów, nie ma w tym akurat nic dziwnego.

7 Komentarzy

 1. Irmina

  Wcześniej bałam się depilacji laserowej, ale wyjaśnienie zasady działania trochę mnie uspokoiło. Coraz poważniej myślę o tym aby wybrać się na taki zabieg.

  1. Agata

   Nie ma się co bać. Depilacja laserowa w dobrym gabinecie jest bezpieczna i skuteczna. A to jest najważniejsze

 2. Karolina

  Nie ma co się zastanawiać, zabieg jest skuteczny, bezpieczny a efekty rewelacyjne. Ja każdym razie korzystam i polecam depilację laserową.

 3. Agata

  Dla mnie początkowo cena depilacji laserowej była za wysoka. Ale jak przeliczy się ile wydajemy na depilację woskiem przez lata to okazuje się, że depilacja laserem w sumie jest tańsza. Ja chodzę na jeden zabieg w miesiącu i wtedy cena tego jedno zabiegu jest dla mnie akceptowalna. Jak kończę depilować jedną partię wtedy rozpoczynam następną.

  1. admin (Post autora)

   Dziękujemy za opinie, na pewno Pani spostrzeżenie dotyczące podejścia do ceny zabiegów będzie wartościowe dla wielu osób.

 4. Monika C

  Mam pytanie dotyczące chłodzenia głowicy. Jeszcze nie byłam na zabiegach depilacji laserowej i nie wiem do końca jakie są odczucia i na ile jest to bolesne. Moje pytanie dotyczy temperatury głowicy. Czy jeśli głowica ma tylko 6 stopni, to czy to nie spowoduje odczuwania bólu spowodowanego zimnem. Ja jestem równie wrażliwa na zimno jak i na ciepło i stąd moja obawa. Taka temperatura może być dla mnie za niska, i boje się że będzie to dla mnie bolesne.

  1. Agata

   Monika to nie jest tak, że to zimno boli. Owszem je odczuwasz w momencie przyłożenia głowicy lasera pierwszy raz, ale głowica jest przyłożona dosłownie na kilka sekund, nie wiem dokładnie bo nie mierzyłam ale może 2 – 3 sekundy. W tym czasie czujesz chłód, a potem następuje strzał lasera. I dzięki temu, że najpierw było zimno, jest o mniej odczuwalny. Ja czasami wogóle nie czułam już tego strzału, wiec to chłodzenie dla mnie działa bardzo dobrze. Naprawdę nie musisz się obawiać. Nawet jeśli byłabyś bardzo, ale to bardzo wrażliwa na zimno, to poprostu musisz ustalić podczas zabiegu na jak długo chcesz, żeby przykładać głowicę przed strzałem. Możesz też zrobić tak, że od razu się przykłada i jest strzał, ja tak miała robione łydki, bo tam mnie nie boli nic. Wiec wiesz musisz poprostu ustalić jak ci pasuje i będzie dobrze. Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code