Rodzaje laserów do depilacji

Spektrum światła

W mowie potocznej mówimy po prostu laser do depilacji określając w ten sposób wszystkie urządzenia laserowe, a często także urządzenia IPL do depilacji laserowej.  Samo pojęcie laser do depilacji jest jednak bardzo ogólne i w praktyce mieści się w nim wiele różnych urządzeń, które różnią się zarówno pod względem technicznym jak też ze względu na efekty ich działania. Łączy je to, że emitują światło określane jako laserowe definicja. Różnic natomiast może być bardzo wiele.

Długość fali świetlnej

Najbardziej istotną cechą różniąca lasery do depilacji jest długość emitowanej fali świetlnej.  Depilacja laserowa w praktyce może być wykonywana przy pomocy czterech laserów o następujących długościach fali:  laser rubinowy (694 nm), laser aleksandrytowy (755 nm), klasyczny laser diodowy (810 nm) oraz laser neodymowo yagowy Nd:YAG (1064 nm). Emisja różnej długości fali świetlnej powoduje różne efekty działania tych laserów. Jest to spowodowane w uproszczeniu tym, że absorpcja światła w melaninie rośnie wraz ze zmniejszeniem długości fali. Właśnie melanina znajdująca się we włosie i jest odpowiedzialna, ze absorpcję światła lasera, a następnie na zamianę jej na energię cieplną, która powoduje uszkodzenie mieszka włosowego i komórek macierzy włosa. W zależności o koloru włosów i skóry mamy więc różną ilość melaniny i różne działanie laserów.

Jaki laser dla jakiego koloru skóry i koloru włosów?

Czy to znaczy, że depilacja laserowa w zależności od urządzania może być wykonana lepiej lub gorzej? I tak i nie, w praktyce jedne lasery są najskuteczniejsze dla skóry jasnej i jasnych włosów a inne dla ciemnej i ciemnych włosów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej absorpcja światła w melaninie rośnie wraz ze zmniejszenie długości fali. Oznacza to, że dla jasnej skóry i jasnych włosów najskuteczniejsze są lasery rubinowe i aleksandrytowe. Jest tak dlatego ponieważ jasna skóra i jasne włosy mają mało melaniny. Jeśli użyjemy fali świetlnej o mniejszej długości, dzięki większej absorpcji takiego światła możemy przekazać do mieszka włosowego odpowiednią ilość energii dla jego zniszczenia. Laser diodowy o długości fali 810 nm jest natomiast uniwersalny pod względem możliwości zastosowania, ale też przez to jego skuteczność wbrew powszechnej opinie jest co najwyżej średnia lub wręcz niska dla jasnych włosów. Laser neodymowo yagowy jest odpowiedni dla osób o ciemnej karnacji i ciemnych włosach, a w przypadku jasnej karnacji i jasnych włosów będzie po prostu nieskuteczny.

Jaki w związku z tym wybrać typ lasera aby depilacja laserowa była skuteczna, bezpieczna i bezbolesna. Wszystko zależy od koloru naszej skóry i włosów. W Polsce najpopularniejsze są fototypy skóry od I do III i najlepszy dla nas do depilacji będzie laser aleksandrytowy lub rubinowy. Dlaczego te lasery nie są w takim razie popularne w Polsce. Odpowiedź jest prosta, do tej pory były to bardzo skomplikowane i drogie urządzenia, znacznie droższe niż laser diodowy. Dlaczego w takim razie laser diodowy zdobył taką popularność? Ponieważ jest urządzeniem uniwersalnym i można go zastosować bezpiecznie zarówno u osób o jasnej jak i śniadej karnacji, ale tylko dla ciemnego koloru włosów. W przypadku jasnych karnacji i jasnych włosów jego skuteczność jest niska, lub w skrajnym przypadku żadna, ale jest przynajmniej bezpieczny. Większość producentów dostarcza urządzenia laserowe na cały świat i z ich punktu widzenia laser o długości fali świetlnej 810 nm jest urządzeniem uniwersalnym, które można sprzedawać wszędzie. Musimy pogodzić się z tym, że Polska jest dla nich bardzo małym rynkiem zbytu urządzeń.

Co będzie najlepsze dla nas?

Ostatnio producenci urządzeń wprowadzili jednak do sprzedaży laser diodowy o długości fali świetlnej 755 nm czyli takiej jak laser aleksandytowy.  Laser diodowy 755 nm jest idealnym rozwiązaniem dla naszych słowiańskich typów urody. Jest to urządzenie bardzo nowe i jeszcze nie tak bardzo popularne. Mamy nadzieje, że urządzenia te z biegiem czasu upowszechnią się i zastąpią klasyczne lasery diodowe 810 nm.

5 Komentarzy

 1. Ola

  Super artykuł, w końcu klika spraw się wyjaśniło. Jestem blondynką i dla mnie do tej pory depilacja laserowa była bolesna i nie skuteczna. Teraz wiem, że po prostu była wykonywana złym laserem. I nikt mnie nie poinformował, że tak może być. Niestety u mnie w Dębicy nie ma jeszcze nowoczesnych laserów o długości fali 755, ale sprawdziłam też Rzeszów, który jest niedaleko i znalazłam jeden salon który ma już laser diodowy 755 nm. Na pewno się tam wybiorę, ale mam pytanie, czy ktoś już robił tam depilację i jakie są jej efekty?

 2. Lucy11

  Witam

  Ja do tej pory byłam na lightsheer trochę mi zeszło tych włosów ale zauważyłam, że one też się zrobiły jasne i cienkie i szczerze to widzę coraz mniejsze efekty w depilacji. Mam wrażenie jaki ten laser ich nie niszczył.
  Proszę mi napisać gdzie jest ten salon lub klinikę?? Nie mogę patrzeć już na te włosy.

  1. Ola

   Napisz skąd jesteś to ktoś poda Ci salon w twoim mieście.

 3. Lucy11

  Już piszę, ja jestem z Rzeszowa. Bardzo będę wdzięczna za pomoc i polecenie dobrego miejsca gdzie można wykonać zabieg.

  1. Paula

   Lucy11 w Rzeszowie jest kilka dobrych miejsc gdzie można zrobić depilację laserową, ale polecę Ci moim zdaniem najlepsze. Byłam pierwszy raz 6 tygodni temu w Pracowni Wdzięku i Urody. Przekonało mnie do nich to, że wykonują depilację laserową już od 5 lat, a od tego roku mają właśnie najnowszy laser diodowy z długością fali 755 nm 🙂 czyli właśnie ten, który usuwa jasne włosy. Ja właśnie jestem blondynką. Byłam już na dwóch zabiegach i muszę Ci powiedzieć, że działa to rewelacyjnie. Zabieg jest ultra szybki, łydki zajmują 15 minut, pachy chyba minutę, albo i mniej. Laser jest odczuwalny, ale nie mogę powiedzieć, żeby był bolesny. No i najważniejsze włosy znikają i to widać już po pierwszym zabiegu. Mi odrosło bardzo mało. Teraz byłam na drugim zabiegu i czekam czy wogóle coś odrośnie. Mam wrażenie, że 4 zabiegi nie będą potrzebne i sprawa zakończy się szybciej 🙂 A potem depiluje następne partie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code