Historia lasera

Napisaliśmy już dużo o samych zabiegach depilacji laserowej więc warto też opisać po krótce historię samego lasera. Prace nad pierwszymi laserami sięgają lat 50-tych XX wieku. Pierwszy działający laser udało się jednak skonstruować dopiero w roku 1960. Był to laser rubinowy, a zbudował i uruchomił go 16 maja 1960 roku Theodore Maiman. Do emisji światła został wykorzystany kryształ korundu, chrom i rubin. Cztery lata później za prace dotyczące laserów pierwszy raz została przyznana Nagroda Nobla z fizyki. Otrzymali ją w 1964 roku Nikołaj Basow i Aleksandr Prochorow (ZSRR) oraz Charles Hard Townes (USA) za prace będące podstawą działania laserów i maserów (czyli podobnych urządzeń ale emitujących nie światło tylko promieniowanie mikrofalowe). Zresztą wspomniany wcześniej Theodore Maiman był studentem Charles Hard Townes i skonstruowany przez niego laser bazował na opracowaniach jego nauczyciela. Sama koncepcja lasera jest jeszcze starsza i opiera się o prace samego Alberta Einsteina, które w 1917 roku twierdził, że jest możliwe pobudzanie najmniejszych cząsteczek materii – atomów, do emisji światła.

Czym właściwie jest laser

Samo słowo LASER to skrót od Light Amplification by Stimulated Emission Of Radiation co oznacza wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania. Jak widać jest to termin bardzo techniczny i nie zrozumiały dla większości ludzi, więc spróbujemy wyjaśnić go w bardziej przystępnych słowach. Pisząc prostym językiem cząstki wewnątrz lasera (w ośrodku czynnym) zostają wzbudzone, czego skutkiem jest emisja fotonów, czyli światła. Do wzbudzenia ośrodka czynnego lasera można używać różnych technik np. innego źródła światła lub prądu elektrycznego. Także ośrodek czynny lasera może zawierać różne pierwiastki, dające równocześnie nazwę rodzajowi lasera. I tak możemy wyróżnić najpopularniejsze lasery CO2, neodymowy, rubinowy, aleksandrytowy czy erbowy. Charakterystyczne dla promieniowania laserowego jest to, że jest ono spójne, spolaryzowane i ma bardzo małą rozbieżność wiązki. Dla nas znowu może brzmieć to niezrozumiale, dlatego innymi słowy najważniejszą cechą promieniowania laserowego jest to, że nawet w znacznej odległości od lasera wiązka wciąż nie traci swoich właściwości ponieważ się nie rozprasza. Ponadto lasery umożliwiają wytworzenie wiązki o małej szerokości linii emisyjnej, czyli zawierającej światło o dużej mocy tylko z określonego wąskiego obszaru widma. Dla porównania zwykła domowa żarówka ma szeroki zakres widma, czyli na widziane przez nas światło białe składa się wiele różnych kolorów światła o różnych długościach fali świetlnej. W laserze jest dokładnie na odwrót, czyli mamy jeden kolor lub dokładniej długość fali świetlnej, w której kumulowana jest cała energia wiązki lasera. Dzięki temu lasery mogą selektywnie oddziaływać na różne materiały lub żywe tkanki i właśnie to jest powodem ich wielkiej popularności w kosmetyce i medycynie estetycznej.

Od lasera do depilacji

Wróćmy jedna do historii lasera. Tuż po skonstruowaniu pierwszych laserów dokonywano różnych prób praktycznego użycia emitowanego przez nie światła. Także już w latach 60-tych próbowano usuwać owłosienie laserem, niestety nie skutecznie. Ówczesne lasery były niedokładne i miały źle dobraną długość fali świetlnej, co w praktyce powodowało uszkodzenie skóry, a nie trwałe usunięcie włosów. W latach 70-tych próbowano konstruować kolejne modele, ale niestety nie udało się ich na tyle zmniejszyć aby można było nimi wygodnie pracować, więc niestety depilacja laserem wciąż pozostawała tylko pomysłem bez możliwości praktycznej realizacji. W 1983 roku udało się osiągnąć przełom, Oshiro i Maruyama zauważyli utratę włosów po użyciu lasera rubinowego. Wciąż jednak problemem pozostało występujące równolegle uszkodzenie skóry. W tym samym roku Anderson i Parrish ogłosili teorię selektywnej termolizy, wg której możliwe jest selektywne i wybiórcze działanie na żywe tkanki poprzez użycie światła lasera o określonej długości fali i mocy. Dopracowanie tej teorii i przygotowanie rozwiązania praktycznego zajęło ponad 10 lat, ale właśnie praktyczne zastosowanie tej teorii jest podstawą działania współczesnych laserów. Celu nie udało się osiągnąć jednak szybko i łatwo. Początkowo udało się stworzyć laser, który jedynie zatrzymywał odrastanie włosów na 3 miesiące jednak nie usuwał ich trwale. Dopiero w 1996 roku Grossman wraz ze swoim zespołem opracował laser rubinowy, który potrafił usuwać trwale włosy, działając zgodnie z teorią Andersona i Parrisha. Ich doświadczenia zostały oficjalnie potwierdzone 1998 roku, po zakończeniu 2 letniego cyklu badawczego. Podobnie jak dzisiaj trwała depilacja laserowa wymagała przeprowadzenia całej serii zabiegów i dopiero po jej zakończeniu można było ocenić jej wyniki. Od tego czasu na rynku zaczęły pojawiać się liczne lasery i inne urządzenia wykorzystujące źródła światła do usuwania włosów. Koleją istotną datą jest marzec 1997 roku kiedy firma Palomar jako pierwsza otrzymała zezwolenie FDA na sprzedaż lasera rubinowego (systemu EpiLaser®) w USA w celu usuwania włosów i można uznać, że jest to data kiedy depilacja laserowa wyszła z laboratoriów i stała się dostępna dla szerokiego grona klientów. Następnym etapem w rozwoju depilacji laserem było opracowanie laserów diodowych, a wśród nich najpopularniejszego na początku XXI wieku lasera do depilacji Light Sheer, o którym można powiedzieć że spopularyzował depilację laserową w pierwszych latach jej istnienia.

Depilacja laserowa współcześnie

Obecnie lasery do depilacji znacznie różnią się od tych pierwszych. To co uległo największej zmianie to możliwość precyzyjnego sterowania emitowaną wiązką promieniowania. Współczesne lasery, takie jak np. Primelase, potrafią emitować różne długości fali świetlnej dostosowane do różnych typów urody, kolorów włosów i skóry. Mamy więc lasery o długości fali świetlnej 755 nm, które są odpowiednie dla jasnej skóry i wszystkich kolorów włosów, lasery o długości fali świetlnej 810 nm, które są odpowiednie tylko dla włosów ciemnych, oraz lasery o długości fali świetlnej 1064 nm, które przeznaczone są dla osób posiadających ciemną karnację. Ponadto współczesne urządzenia emitują bardzo, krótkie impulsy świetlne co organiczna nagrzewanie się tkanek i tym samym ogranicza bolesność depilacji laserowej. Innym stosowanym współcześnie rozwiązaniem jest depilacja w trybie ciągłym, w którym zamiast jednego, generuje się wiele krótkich impulsów i niedużej mocy. Drugie elementem laserów do depilacji, który został istotnie zmodyfikowany to system chłodzenia. Posiadają go wszystkie współczesne urządzenia, a jego skuteczne i efektywne działanie jest niezbędne dla wykonania bezbolesnego zabiegu usuwania włosów. Dzięki tym i innym usprawnieniom obecnie depilacja laserowa posiada wiele zalet i jest bardzo popularna.

Do czego jeszcze można użyć laser

Depilacja laserowa to nie jedyne współczesne zastosowanie laserów. Współcześnie lasery znajdują zastosowanie w poligrafii i technikach wydruku, znakowaniu przedmiotów, cięciu metali oraz dalmierzach i wskaźnikach laserowych. Jeśli chodzi o zastosowanie laserów związanych z ludzkim ciałem to są one bardzo popularne także w wielu zastosowaniach medycznych, takich jak cięcie, koagulacja lub ablacja tkanek. Gabinetach medycyny estetycznej można często spotkać lasery frakcyjne, które wykorzystywane są do poprawy kondycji skóry i usuwania drobnych uszkodzeń takich jak blizny, rozstępy, zmarszczki czy przebarwienia, a współczesna chirurgia wykorzystuje lasery operacyjne.

2 Komentarzy

  1. Tomek

    Ja jestem zaskoczony tym, że cała historia depilacji laserowej, takiej już użytecznej ma nie całe 20 lat. Teraz dopiero widać że jest całkiem nowa technologia, która zrodziła się na naszych oczach.

    1. admin (Post autora)

      Tak to prawda, depilacja laserowa jest jak najbardziej zabiegiem, który powstał niedawno i jeszcze bardzo wiele jest w nim usprawniane. Postęp widać w najnowszych laserach, które przełamują dotychczasowe ograniczenia i umożliwiają także depilację jasnych włosów. Drugim obszarem, który jest wciąż rozwijany to odczuwalność zabiegu. Tu też widać zmiany na lepsze i zabiegi najnowszymi laserami są już praktycznie bezbolesne. Warto więc wybrać salon, który posiada nowoczesny laser do depilacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code