Dlaczego depilacja laserowa jest wykonywana w serii zabiegów?

Depilacja Laserowa, Depilacja Laserowa Nogi, Depilacja Laserem Diodowym, Depilacja Laserowa Cena

Depilacja laserowa jest zabiegiem, który powinnyśmy wykonywać w seriach. Poszczególne zabiegi wykonuje się najczęściej w odstępie od 4 do 8 tygodni. Cała seria składa się z 4 do 8 zabiegów. Dlaczego nie można usunąć włosów od razu w jednym zabiegu? Czemu musimy powtarzać zabieg co najmniej 4 razy? Czemu nie można wykonać od razu czterech zabiegów, lub przynajmniej w tygodniowych odstępach? Pewno każda z nas zadawała sobie takie pytania. W tym artykule postaramy się wyjaśnić dlaczego zabieg depilacji laserowej należy wykonywać seriami i dlaczego odstępy pomiędzy poszczególnymi zabiegami są ważne.

Cykl wzrostu włosa

Nasze włosy nie rosną cały czas. W każdym razie pomimo, że mamy takie wrażenie, włosy są stale i stale rosną faktycznie mogą być one w trzech różnych fazach, które nazywają się anagen, katagen, telogen. Anagen to inaczej faza wzrostu włosa. W tej fazie włos jest połączony z brodawką, z której wyrasta. Właśnie brodawka włosa ukryta głęboko w skórze jest odpowiedzialna za tworzenie się włosów. Zabieg depilacji laserowej są skuteczne tylko w tej fazie, ponieważ tylko w takim stanie światło lasera i energia cieplna docierają do brodawki włosa i są w stanie ją uszkodzić. Na następna faza to katagen, w której włos obumiera i powoli oddziela się od brodawki. Trzecia faza to telogen, zwany też fazą spoczynkową.  W tych dwóch fazach jakiekolwiek zabiegi laserowe nie są skuteczne, ponieważ nie działają one na brodawkę i macierz włosa. Po zakończeniu fazy talogen znowu następuje faza anagen i włosy ponownie wyrastają. Dlatego właśnie depilacja laserowa powinna być wykonana w serii, aby dotrzeć po kolei do wszystkich włosów właśnie w fazie wzrostu.

Czy seria zabiegów zawsze znaczy to samo?

Nasza organizm jest bardzo różnorodny, i skóra w różnych jego częściach zachowuje się inaczej. Także cykl wzrostu włosa wygląda inaczej na różnych partiach ciała. Dlatego częstotliwość i ilość zabiegów musi być dostosowana do partii ciała na której są wykonywane. Przejścia pomiędzy poszczególnymi fazami zajmują raz dłuższy raz krótszy okres czasu. Dodatkowo różna ilość włosów może być aktualnie w fazie wzrostu. Dlatego w zależności od partii ciała zabiegi muszą być powtarzane różną ilość razu. Także odstępy pomiędzy poszczególnymi zabiegami nie są stałe i mogą wynosić od 4 do 8 tygodni.

Czy kolejne zabiegi depilacji laserowej można wykonać szybciej?

Co się stanie jeśli mimo wszystko depilację laserową wykonamy szybciej? Po wykonaniu zabiegu musimy odczekać okres, w którym skóra jest podrażniona. Wygląda to podobnie jak w przypadku intensywnego opalania słonecznego i w praktyce po tygodniu, a maksymalnie 2 tygodnia moglibyśmy wykonać następny zabieg. Dla naszego organizmu nie będzie on szkodliwy ani niebezpieczny. Niestety takie zabieg depilacji laserem nie będzie też skuteczny ponieważ, w tak krótkim na skórze nie pojawią się jeszcze nowe włosy w fazie wzrostu, lub w najlepszym wypadku pojawi się ich bardzo mało. W związku z tym zabiegi depilacji laserowej można wykonywać szybciej , ale nie przyniesie to efektu w postaci szybszego usunięcia włosów. Jeśli np. na dla danej partii ciała potrzebujemy 4 zabiegów w odstępach 6 tygodni, to całość terapii trwa 24 tygodnie i wykonanie większej ilość zabiegów nie przyśpieszy tego. Pełny efekt osiągniemy najszybciej dopiero po 24 tygodniach i to niezależnie czy wykonamy w tym czasie 4 czy 8 zabiegów. Wykonując większą liczbę zabiegów narażamy się tylko na wyższe koszty. W takim razie nasuwa się pytanie, czy można zabiegi wykonywać rzadziej i w większych odstępach czasu i dzięki temu zaoszczędzić pieniądze wykonując mniej zabiegów. Niestety w taki sposób też to nie zadziała, ponieważ zwiększając odstępy pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii pominiemy część włosów które w tym czasie zdążą znowu przejść w fazę uśpienia i zabieg do nich nie dotrze. Tak wykonana seria zabiegów początkowo może wyglądać na w pełni skuteczną, ale jakiś czas po jej zakończeniu zaczną pojawiać się włosy, które pominęliśmy w trakcie wydłużonych okresów pomiędzy zabiegami, i aby osiągnąć pełny efekt będzie konieczne wykonanie kolejnych zabiegów.

3 Komentarzy

 1. Justyna

  Dokładnie tak, trzeba przestrzegać terminów zabiegów i zawsze wykonywać całą serię. Sama spróbowałam przerwać serię po 2 zabiegach i wrócić do niej po 5 miesiącach, tak jak mi się przypomniało, ale okazało się, że potem 2 kolejne zabiegi nie wystarczyły i musiałam wykonać jeszcze 2 dodatkowe, czyli tak jakbym całą serię zaczęła zupełnie od początku. I to mnie nauczyło, że trzeba pilnować terminów i wykonywać depilację laserową w takich terminach jak ustalono. Bo potem i tak trzeba przyjść na dodatkowe zabiegi i to po prostu się nie opłaca. Teraz chodzę na depilacja laserowa bikini i pilnuje terminów. Nie jest tak, że trzeba przyjść dokładnie tego samego dnia, ale warto wycelować z terminem mniej więcej w tydzień, czyli plus minus 5 dni i wtedy seria zabiegów przebiega bardzo skutecznie.

 2. Ola

  A czy jak przegapiłam mój termin zabiegu i jestem 2 tygodnie po planowanym terminie, to znaczy, że już jest za późno i teraz wszystkie zabiegi będzie trzeba zacząć od nowa? Jestem po 2 zabiegu, to niby nie jest dużo, ale mimo wszystko nie chciała bym ponownie chodzić i płacić za te dwa zabiegi.

  1. Agata

   Nie jest tak źle 🙂 Po pierwsze to najczęściej mamy widełki czasowe w których powinno się powtórzyć zabieg i to najczęściej jest od 4 do 8 tygodni. A tak jest dlatego ponieważ szybkość wzrostu włosów i przechodzenie kolejnych włosów w fazę wzrostu jest sprawa mocno indywidualną. Przez to właśnie depilacja laserowa nie jest zabiegiem aż tak precyzyjnym. Więc jeśli jeden raz się spóźniłaś i jeśli od poprzedniego zabiegu nie minęło więcej niż 8 tygodni to nie powinnaś nic zmieniać. Pójdź na następny zabieg, dokończ serię, a przynajmniej zrób 4 zabiegi i wtedy zobaczyć jaki będzie rezultat. Ewentualnie dołożysz jeszcze jeden zabieg na koniec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code