Zasada działania depilacji laserowej

Wielu z nas boryka się dziś z problemem nadmiernego owłosienia. Nie jest żadną tajemnicą, że najbardziej z tego powodu cierpią kobiety ale także w przypadku mężczyzn nadmierne owłosienie ciała potrafi być uciążliwe. W każdym razie zbyt duża ilość włosów na ciele nie wpływa pozytywnie na nasz wygląd i samopoczucie. Oczywiście obecnie nie powinno być większego problemu z ich usunięciem, ponieważ sposobów depilacji nie brakuje, to jednak trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy sposób jest skuteczny. Różnią się one ceną, a niektóre z nich są bolesne, większość niestety nie wymaga cyklicznych zabiegów. Wydaje się, że najlepszym dostępnym rozwiązaniem dla trwałego usuwania włosów jest depilacja laserowa. W tym artykule opiszemy w jaki sposób depilacja laserowa usuwa trwale włosy.

Depilacja laserem

Jeśli jesteśmy już przy takiej depilacji, warto odnieść się do tego, że jest ona bardzo skuteczna. Pośród depilacji laserowych możemy wyróżnić kilka metod. W każdej z nich mechanizm działa jest podobny i polega na emisja światła o dużej energii, która następnie już w naszej skórze zamienia się w energię cieplną i uszkadza komórki odpowiedzialne za tworzenie i wzrost włosa. Poszczególne metody różnią się sposobem wytworzenia impulsu świetlnego. Dwie najpopularniejsze metody wytworzenie impulsu świetlnego poprzez laser diodowy, a dokładnie przez diody półprzewodnikowe lub poprzez lampę ksenonową. Druga metodą nosi nazwę Intense Pulsed Light nazywana w skrócie IPL. W tym przypadku nie mamy bowiem do czynienia z typowym laserem, choć technologia ta zliczana w powszechnej opinii też określana jako depilacja laserowa.

Impuls światła lasera

Laser do depilacji tworzy impuls świetlny o dużej energii i krótkim czasie trwania. Ta energia świetlna zostaje przesłana do naszej skóry. Wykorzystywana w laserach do depilacji długość fali świetlnej powoduje, że światło to jest zatrzymywane przez melaninę. Określamy to jako powinowactwo do melaniny.  Melanina znajduje się w skórze, ale jeszcze więcej melaniny znajduje się we włosach. Więcej jej jest w ciemnych włosach, a w jasnych mniej. We włosach siwych nie ma melaniny, co powoduje, że nie są one podatne na tą technikę depilacji.

Energia cieplna

Energia świetlana dostarczona do skóry i włosów zostaje zamieniona w energię cieplną. Ponieważ lasery do depilacji posiadają dużą moc ilość ciepła jest bardzo duża i musi zostać rozproszona w okolicznych tkankach. Najwięcej ciepła przejmuje włos, a dalej ciepło to dociera do mieszka włosowego i macierzy włos, podgrzewa ją, w skutek czego ulega ona zniszczeniu. Dotyczy to włosków, które są aktualnie w fazie anagenu, a więc fazie wzrostu. Tylko te włosy posiadają połączenie z brodawką włosową i dalej z macierzą włosa, a to umożliwia przesłanie energii cieplnej. W przypadku pozostałych faz tj. katagenu i talogenu włosy są już odłączone od brodawki, co powoduje, że energia cieplna nie dociera do niej. W każdym razie włosy, które były w fazie wzrostu, a dokładnie ich brodawki i komórki macierzyste zostają uszkodzone i po około dwóch tygodniach włoski takie wypadają. Zaletą zabiegu depilacji laserowej jest to, że przeprowadzony prawidłowo działa selektywnie tylko na włosy i komórki związane z ich wytwarzaniem i nie oddziałuje na inne komórki skóry. Więcej o zabiegu depilacji laserowej można przeczytać w naszym artykule „Na czym polega zabieg depilacji laserowej”.

W związku z tym, wydaje się, że każdy kto walczy z nadmiernym owłosieniem, powinien zainteresować się właśnie depilacją laserową. Skuteczność tej metody jest bowiem niepodważalna.

3 Komentarzy

 1. Klaudia

  Najważniejsze, że taka depilacja jest skuteczna. Włosom mówimy już stanowczo nie.

 2. Pamela

  To prawda, choć niekiedy depilacja laserem bywa nieco bolesna. Mam takie doświadczenia. Nie wiem do końca czy zależy to od urządzenia, czy może ja jestem taka wrażliwa. Moja koleżanka korzystała też z depilacji laserem i nie skarżyła się na ból, wiec jak widać może to być różnie. Poza tym cena zabiegów dla mnie wciąż jest wysoka.

  1. Asia

   Pamela, co do ceny to przelicz sobie ile wydajesz na zwykłą depilację woskiem. Naprawdę, jak ja się dobrze zastanowiłam depilacja bikini kosztuje 50 zł. To jakbym chodziła na nie dajmy na to raz w miesiącu to wydam 600 zł rocznie. A i tak powinnam częściej. A pakiet depilacji laserowej bikini kosztuje podobną kwotę. W moim przypadku zapłaciłam łącznie 800 zł. Czy w ciągu roku wydałam takie same pieniądze, a potem już nie wydaje. Czyli pomimo, że początkowo wydawało się drogo to w sumie na koniec wychodzi tanio 🙂 W każdym razie ja korzystam dalej. Też mnie nie stać aby zrobić depilację laserową wszystkiego na raz, ale robię po kolei, najpierw jedna partię, potem drugą i tak aż do końca 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code