Depilacja laserem – wady zabiegu

Wiele osób zauważa, że obecnie najefektywniejszym sposobem depilacji jest depilacja laserem. Z pewnością jest w tym sporo prawdy. W tym artykule odniesiemy się jednak nie tyle do zalet, ile wad jakie posiada depilacja laserem, jeśli w ogóle takie ta metoda posiada. Co zatem możemy zaliczyć do jej wad? Jakie są opinie osób korzystających z depilacji laserem.

Ból

Niestety ale depilacja laserowa często wiąże się z bólem. Uszkodzenie cebulek włosowych i macierzy włosa następuje poprzez zamianę energii świetlnej na ciepło i jeśli zabieg jest skuteczny to niestety możemy to odczuwać. Odczuwanie bólu jest uwarunkowane także od indywidualne wrażliwości na ból. Opinie o bolesności zabiegu są bardzo różne, niektóre osoby mogą odczuwać go bardziej, a inne prawie wcale. Odczuwanie bólu zależy też od miejsca na naszym ciele gdzie wykonujemy zabieg. Szczególnie wrażliwe miejsca to pachy i bikini. Zabiegi różnymi urządzeniami do depilacji są też w różnym stopniu bolesne. Aby łagodzić ból urządzenia wyposażone są w system chłodzenia głowicy zabiegowej, której temperatura jest obniżana do poziomu od 6 do 15 stopni Celsjusza. Zabieg w miejsca szczególnie wrażliwych na ból wykonuje się w ten sposób, że najpierw przykłada się zimną głowicę aby schłodzić skórę, a dopiero po chwili wykonuje się naświetlenie laserem. Dzięki temu schłodzona skóra jest mniej wrażliwa na ból, a nasze odczucia są wyraźnie lepsze. W każdym razie, dobrze jest rozpocząć depilację laserem od wykonania pojedynczego zabiegu, podczas którego sprawdzimy odczucia bezpośrednio na sobie. Jeśli odczucia podczas zabiegu są dla nas akceptowalne możemy zdecydować się pełną serię zabiegów.

Przygotowanie do zabiegu

Istnieje opinia, że przygotowanie do depilacji laserem jest trudne. Trzeba bowiem pamiętać tutaj o tym, że na kilka tygodni przed depilacją laserem należy unikać opalania, depilacji woskiem czy wyrywania włosów. Poza tym w dniu zabiegu nie można stosować kremów, a skóra musi być nie tylko czysta, ale gładka i wolna od wszelkich podrażnień. Należy także unikać niektórych leków, ziół i suplementów diety. Niestety musimy o tym wszystkim pamiętać sami i to już na kilka tygodni przed planowanym zabiegiem depilacji laserem.

Konieczność wykonania całej serii zabiegów

Aby depilacja laserowa odniosła pełny skutek musimy wykonać całą serię zabiegów. Jeden zabieg absolutnie nie pozbawi nas wszystkich włosów, nawet jeśli z początku może się nam tak wydawać. Serię zabiegów należy wykonać systematycznie, kolejne zabiegi należy wykonywać w odstępach od jednego do dwóch miesięcy w zależności od depilowanej partii. Przerwanie serii zabiegów może spowodować, że aby usunąć całkowicie włosy całą serię będzie trzeba powtórzyć. Nie przestrzeganie tych zaleceń spowoduje, że zabieg nie będzie skuteczny i włosy po jakimś czasie pojawią się znowu.

Ryzyko oparzenia

Zbyt duża moc użyta podczas zabiegu może spowodować, że depilacja laserowa stanie się zabiegiem niebezpiecznym. Użycie zbyt dużej mocy może spowodować podrażnienie lub w najgorszym przypadku poparzenie skóry. Użycie zbyt dużej mocy wiąże się z odczuwaniem bólu więc w takim przypadku sami możemy zgłosić, że coś jest nie tak. Ponadto ,jak już opisywaliśmy to powyżej, zabieg jest poprzedzony próbnym naświetleniem i jeśli użyta moc była by zbyt duża, zobaczymy to już na tym etapie. Podsumowując ryzyko oparzenia przy depilacji laserem istnieje, ale przy prawidłowo wykonanym zabiegu jest minimalne.

Unikanie opalania

Depilacja laserowa jest zabiegiem, który wymaga unikania opalania przed i po jego wykonaniu. Dotyczy to zarówno opalania naturalnego na słońcu, jak też opalania w solarium. Opalania powinniśmy unikać w okresie od tygodnia do dwóch tygodni przed i po zabiegu. Długość okresu karencji zależy od tego jak bardzo jesteśmy wrażliwi na słońce. Jeśli opalamy się na czerwono i później poparzenie skóry utrzymuje się jeszcze długo musimy przestrzegać dłuższego okresu unikania opalania. Jeśli nasza skóra od razu opala się nie brązowo i nigdy nie mamy poparzeń słoneczny to możemy skrócić okres unikania słońca. Podczas unikania opalania chodzi o to aby nie dostarczać do skóry dodatkowej energii poprzez światło bo sama depilacja laserowa jest już bardzo dużym źródłem energii. Dlatego jeśli jednak musimy wystawić się na ekspozycję słońca w okresie karencji około zabiegu depilacji powinniśmy używać kremów z filtrem. Odpowiednie będą kremy typu sun blocker z Sun Protection Factor SPF 50 lub SPF 50+. Niezależnie od zastosowania kremu ekspozycję na słońce trzeba ograniczać ponieważ filtr wydłuża tylko czas ekspozycji, a nie chroni nas przed słońcem całkowicie.

Cena

Na koniec odnieśmy się jeszcze do cen depilacji laserowej. Cena pojedynczy zabiegu nie jest duża, ale należy pamiętać, że dla osiągnięcia pełnego rezultatu należy zastosować całą serię zabiegów, a to można oznaczać już większy wydatek. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że w trakcie wykonania serii depilacji laserem i po jej zakończeniu nie musimy już korzystać z klasycznych metod depilacji, np. depilacji woskiem. Jest to o tyle istotne, że nie trzeba już płacić za te zabiegi, czyli w dłuższym okresie czasu depilacja laserem okaże się metodą tańszą, skuteczniejszą i bardziej komfortową. Warto też sprawdzić cennik przed wykonaniem zabiegu, ponieważ często gabinety oferują promocje w przypadku równoczesnej depilacji kilku partii podczas jednej wizyty, i tak depilacja całych nóg często jest tańsza niż osoba depilacja łydek i ud.

Podsumowanie

Jak zatem widzimy wad zabiegu, choć istnieją to dają się w łatwy sposób ominąć. Oczywiście musimy pamiętać o takich sprawach jak unikanie słońca, unikanie depilacji woskiem i przygotowanie skóry do zabiegu, ale w praktyce nie są to rzeczy trudne do osiągnięcia. Naszym zadaniem depilacja laserowa to zabieg, na który na pewno warto się zdecydować.

11 Komentarzy

 1. Magda

  Dla mnie taka metoda depilacji nie ma żadnych wad. Trzeba obiektywnie porównać też inne rodzaje depilacji i wtedy okazuje się, że wszystkie są bolesne i wszystkie kosztują. A depilacja laserowa jako jedna daje trwały efekt i naprawdę gładką skórę. Ja w każdym razie jestem nią zachwycona.

 2. Łucja

  Zgodzę się z tym, biorąc pod uwagę męki, jakie trzeba przechodzić przy innych metodach depilacji. Naprawdę depilacja laserem jest po prostu nowocześniejsza i lepsza.

 3. Emma Stone

  Z mojego doświadczenia trzeba uważać przy goleniu przed zabiegiem. Ważne żeby się nie skaleczyć i nie podrażnić skóry. Ja byłam tak podekscytowana zbliżającym się zabiegiem, że w pośpiechu „ostrugałam” moje nogi maszynką do golenia. Następnego dnia były strasznie podrażnione i bolały mnie. Gdy stawiłam się na planowany zabieg kosmetyczna powiedziała, że jednak nie może go wykonać jeśli nogi są w takim stanie. No i musiałam przełożyć wszystko o kilka dni 🙁 teraz już wiem, że trzeba przed zabiegiem obchodzić się z nogami delikatnie i to też chciałam wszystkim przekazać.

  1. Jesica

   Ja miałam to samo, jak używałam zwykłej maszynki do golenia. To mnie tak za każdym razem drażniła i skóra była czerwona i bolała. A chodziłam na depilację już kilka razy i ciągle miałam ten sam problem. To zaczęłam szukać innych maszynek do golenia i próbować różnych. No i w końcu znalazłam tą Venus z paskiem nawilżającym i z nią to tak najlepiej mi idzie, bo mam najmniejsze podrażnienia albo wcale. Poza tym no to trzeba się golić naprawdę uważnie i nie szybko, bo ja jak się spieszyłam to na 100% zawsze albo się zaciełam albo tak mocno ogoliłam, że wszystko mnie potem kilka dni bolało niestety.

 4. Angela

  Mam takie pytanie. Bo jestem umówiona za 3 dni na depilację laserową, a byłam w solarium wczoraj. Nie wiedziałam, że to przeszkadza w wykonaniu depilacji. Ale czy nie nie mogła bym np. posmarować się kremem z filtrem UV i wtedy bym mogła pójść na zabieg za 3 dni. Bo bardzo mi zależy aby zrobić depilacje szybko. Proszę pomóżcie, co teraz mam zrobić.

  1. Pati

   No niestety tak to nie zadziała. Krem z filtrem trzeba używać podczas opolania a nie podczas zabiegu. Jego zadanie to jest nie dopuścić do tego aby skóra została opalona. Jak już została opalona, obojętnie czy to na słońcu czy w solarium to trzeba poczekać minimum 1 – 2 tygodnie, a jak mocno się opaliłaś to nawet dłużej. Podczas samego zabiegu nie skóra nie może być niczym posmarowana, tak więc krem z filtrem nie wchodzi w grę. Moc lasera jest bardzo duża, i każda substancja na skórze zatrzymuje jej cześć i zamienia na ciepło. W najgorszym wypadku po posmarowaniu się kremem przed zabiegiem ryzykujesz oparzenia. Wiec nie pozostaje Ci nic innego jak poczekać.

   1. Angela

    Dzięki za szybką odpowiedź. No to nie jest po mojej myśli, ale rozumiem, że nie ma wyjścia, więc przełożę sobie ten zabieg na za tydzień, to powinno być już ok.

 5. Ola

  Ja mam pytanie bo zrobiłam depilację woskiem w ostatni piątek, bo już był mus 🙂 a w następny piętek jestem umówiona na depilację laserową. Mam depilację bikini. Czy mogę iść na ten zabieg, czy nie będę miała z tego powodu poparzeń, a jeśli nie jest to bezpieczne to kiedy mogę iść na zabieg bezpiecznie? Proszę pomóżcie, bo bardzo mocno wzięłam się na walę z moimi włosami i nie wiem czy nie za mocno.

  1. Agnes

   Depilacji wokiem należ unikać bo zakłóca to cykl wzrostu włosa i jeśli zrobimy depilacje lasem zbyt szybko po depilacji woskiem to będzie ona mniej skuteczna. Zazwyczaj można wykonać depilacje laserową po jednym do dwóch tygodni po depilacji woskiem. Jeśli depilacje laserem wykona się szybciej nie ma żadnego ryzyka poparzeń, czy innych komplikacji. Więc jak musisz to możesz iść w piątek, bo minął tydzień, a jeśli możesz poczekać to przełóż wizytę na następny tydzień, wtedy na pewno efekt zabiegu będzie lepszy. Z drugiej strony i tak wykonujesz całą serię zabiegów, więc przy pierwszym zabiegu jeśli nawet miałeś tą depilację woskiem na tydzień przed nim to nie powinno to robić różnicy. Więc ostateczny wybór należy do Ciebie, ale co byś nie zrobiła to krzywdy sobie nie zrobisz 😉

   1. Ola

    Ok. Dzięki za szybką odpowiedź, dobrze, że nie ma żadnego ryzyka. Chyba pójdę jednak w piątek, bo bardzo już chcę się pozbyć tych włosów. A potem po zabiegy kiedy znowu mogę zrobić wosk, bo tak jak napisałam walczę z włosami intensywnie, i jak mogę to je usuwam jak się da.

 6. Dorota89

  Jaką bezbolesną depilację laserową polecacie? Czy depilacja laserem zawsze boli, czy może są takie które nie bolą. Ja jestem bardzo wrażliwa na ból i jak słyszę jak to boli to wiem, że nie wytrzymam, więc wole najpierw zapytać i wybrać taką, która nie boli lub chociaż jest najmniej bolesna i wtedy spróbuje, to może wytrzymam. Proszę napiszcie jak macie jakąś wiedzę w tym temacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code